Wyposażenie dobrej serwerowni

Serwerownia to pomieszczenie wymagające specyficznych warunków. Do poprawnej pracy serwerów niezbędne są takie elementy jak odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza, ochrona fizyczna sprzętu, zabezpieczenia przeciwpożarowe oraz systemy monitorujące. Każda, dobra serwerownia powinna być bogato wyposażona. Spójrzmy co jest kluczowe:

Klimatyzacja – urządzenia pracujące 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu wytwarzają dużą ilość ciepła. Do ich chłodzenia niezbędne jest dobrze skonfigurowana klimatyzacja, która zapewni nie tylko odpowiednią temperaturę powietrza, ale również optymalną wilgotność. W przypadku temperatury, powinna ona wynosić 19⁰-21⁰ natomiast wilgotność powietrza 45-50%. Do zapewnienia takich warunków w serwerowniach najczęściej wykorzystuje się klimatyzację precyzyjną, która posiada znacznie więcej funkcji od standardowych klimatyzatorów.

UPS-y – krótkie awarie prądu i przepięcia w sieci nie stanowią problemu, ponieważ w serwerowni znajdują się specjalne systemy awaryjne. Podtrzymują one pracę serwerów, dzięki czemu możliwe jest zapisanie danych oraz wyłączenie serwerów. Akumulatory stosowane w serwerowniach posiadają znacznie większą pojemność od standardowych komputerów. Im nadmiarowość jest większa tym lepiej.

Agregaty prądotwórcze – w przeciwieństwie do systemu zasilania UPS zadaniem agregatów jest wyprodukowanie prądu. Są one wyłączone do momentu, gdy prąd jest dostarczany z zewnątrz. W sytuacji, gdy przerwa w dostawie jest dłuższa, UPS zużył już cały swój zapas agregaty wkraczają do akcji i są w tym niezastąpione.

Ochrona fizyczna – w związku z tym, że na serwerach najczęściej przechowywane są najważniejsze dane wielu firm bezpieczeństwo jest kluczowe. Poza wzmocnionymi drzwiami antywłamaniowymi bardzo często stosuje się dodatkowe zamki otwierane kartą magnetyczną lub montuje terminale kodowe. Dodatkowo wiele serwerowni decyduje się na monitoring otrzymywany z kamer przemysłowych.

Instalacja przeciwpożarowa – optymalny dobór systemu przeciwpożarowego jest ważną kwestią w przypadku serwerowni. Muszą one posiadać dodatkowe zabezpieczenia. Są to bardzo często czujki dymu, systemy gaszenia gazem obojętnym, panele gaśnicze czy aktywne linie samo gaszące.

Warto pamiętać, że wszystkie te elementy są istotne, nie ma jednak w serwerowni niczego ważniejszego od serwerów. Zwykle zamiast zwykłych komputerów stosuje się specjalne stacje robocze, które gwarantują dużą wydajność. Dyski twarde SCSI posiadają zwiększony transfer oraz pojemność, płyty główne są wieloprocesowe, a pamięć posiada kod korekcji błędów ECC. W dobrej serwerowni wykorzystuje się najlepsze routery, switche, firewalle oraz monitoring pracy serwerów. Na tym najzwyczajniej w świecie się nie oszczędza.

Kategorie: baza