Czy kolokacja opłaca się mojej firmie?

Dzisiejszym światem rządzi informacja i to jak potrafimy ją przekazać. W przypadku przedsiębiorstw kluczową rolę odgrywa stabilny i nieprzerwany dostęp do najważniejszych zasobów firmowych, a te są najczęściej umieszczane na stronach internetowych. Witryny do poprawnego działania potrzebują z kolei niezawodnych serwerów. Najlepszą opcją jest usługa kolokacji, a więc przekazanie serwerów zewnętrznej firmie, która dysponuje specjalnie przystosowanymi pomieszczeniami. Decydując się na ten krok firma otrzymuje nie tylko bezpieczeństwo dla swoich danych, ale również znacznie lepsze prędkości łącz, które nie są dostępne dla zwykłych firm. W konsekwencji użytkownicy stron internetowych, które utrzymywane będą na dedykowanych serwerach będą bardziej zadowoleni. Szybko wczytująca się strona oraz wysoki upload gwarantujący sprawne pobranie dokumentów ze strony to bardzo ważny czynnik nie tylko z punktu widzenia zadowolenia internautów, ale ma to też pozytywny wpływ na dzisiejsze SEO.

Brak przerw w działaniu serwerów

Gwarancja stałego dostępu do zasobów firmowych jest niezbędna, zwłaszcza w przypadku sklepów internetowych. Nawet krótka przerwa w działaniu może oznaczać straty finansowe. Użytkownik nie tylko nie będzie miał możliwości dokonania zakupu, ale w jego przekonaniu e-sklep okaże się nieprofesjonalny, a te straty zawsze trudno oszacować. W przypadku małych serwerowni firmowych wystarczy zwykła awaria prądu, aby zasoby nie były dostępne dla potencjalnych klientów. Decydując się natomiast na kolokację mamy pewność, że w serwerowni działają dodatkowe źródła zasilania, które nie pozwolą na przerwy w działaniu serwerów.

Opłacalność finansowa

Atutem opisywanej usługi jest również oszczędność pieniędzy w przypadku firm potrzebujących dużego łącza dla swoich pracowników, którzy często pobierają ciężkie pliki. Ceny detaliczne z całą pewnością będą mniej korzystne niż te, które może zaoferować serwerownia mająca dostęp do cen hurtowych. Poza tym samo przedsięwzięcie związane z trzymaniem serwera we własnej firmie to spory wydatek związany z wygospodarowaniem dodatkowych pomieszczeń, zainwestowania w systemy zasilania czy chociażby zatrudnienie administratora serwera.

Serwery na zewnątrz są niebezpieczne” – fałsz

Pisząc o kolokacji warto rozprawić się również z pewnym stereotypem, który niekiedy bezpodstawnie jest powtarzany przez przedsiębiorców. Twierdzą oni, że serwer umiejscowiony poza siedzibą firmy to zagrożenie wycieku danych. Trudno się z tą teorią zgodzić. Serwerownie posiadają zespół specjalistów, którzy zajmują się tworzeniem najlepszego oprogramowania mającego zapewnić 100% bezpieczeństwa. Systemy bezpieczeństwa w usłudze kolokacji są najczęściej dużo lepsze niż w przypadku firm, które na własną rękę stawiają serwery we własnej siedzibie. Dodatkowo atutem trzymania serwerów na zewnątrz jest zabezpieczenie się przed pracownikiem sprawiającym problemy, który w zemście za zwolnienie mógłby uszkodzić lub wynieść dyski.

Kategorie: baza